pátek, 28 duben 2023 11:44

Franke Helena: Den rodinné terapie

Milé kolegyně a kolegové,

11. 4. jsme se sešli v Lékařském domě na dni rodinné terapie s názvem Integrativní rodinná terapie od kolébky po hrob... a možná ještě dál?  Setkání bylo tentokrát věnované „apolinářskému týmu“, který nás pozval originálním způsobem k nahlédnutí do své práce s rodinami.

Před „jedním megablokem, přestávkou, blokem, přestávkou, blokem“…což je označení hovorného moderátora Jana Hovorky jsme zavzpomínali na Zdeňka Riegra, kterému ČAP udělila in memoriam cenu „Drahokam české psychoterapie“.

Představení práce apolinářského týmu se konalo ve třech kruzích, kde se vždy jeden terapeutický pár věnoval danému tématu. Já jsem se rozhodla pro kazuistiku genderové dysforie „Vždyť jsem si hrál s autama?! Jitky Počarovské a Zdeňka Macka. Nevyužila jsem imerzivního proplouvání mezi tématy, ale potvrdila jsem si, že transgender je téma, o kterém se těžko mluví a ještě hůř mu je rozumět. Někdy není dokonce slyšet vůbec nic ?.  Je to téma, které možná zpočátku přiláká mnoho posluchačů, vydržet u něj, ale vyžaduje trpělivost a hlavně schopnost vytvořit intimní prostor pro sdílení mnohdy velkého smutku.

Co se dělo v Nekonečné terapii Šárky Palečkové a Jana Hovorky a ve Vícerodinných lázních Jarmily Tolimatové a Jiřího Kokrdy?  Pojďte o tom napsat na stránky SOFT fóra Vy!

Jak Vás oslovil příspěvek Jitky Vodňanské a Pavla Béma „Duše rodiny“? Jaké podněty, inspirace či otázky přinesl?

Já si odnáším ze setkání dva podněty. Tím jedním je výzva Jitky Vodňanské k setkávání v kruhu rodinných terapeutů nad společnými tématy. Je to něco, nad čím již delší dobu přemýšlím. Tím virtuálním prostorem je SOFT forum, ale může to být i živé setkávání 1x za 2 měsíce. Nabízím, že se ráda ujmu organizace a moderování. Říkejme tomu zatím třeba KRUH.

Tím druhým podnětem jsou opakující otázky kolem tématu genderové dysforie. V minulosti jsem pracovala jako školní psycholog a dnes se věnuji supervizím ve školství. Kolegové školní psychologové a vyučující komunikují mnohdy bezradnost, jak s tématem genderové dysforie nakládat.  A já si říkám, že dobrá mezioborová spolupráce a koordinace postupů může dospívajícím a rodičům pomoci tímto tématem projít. Obracím se proto na Vás s nápadem sepsat zkušenosti a možná i doporučení, jak s genderovou dysforií zacházet v prostředí školy. Co se Vám (ne)osvědčilo, co funguje a co ze strany školy proces vyloženě komplikuje? Potřebujete jako rodinní terapeuti k něčemu školní psychology, kteří ve škole o dospívající pečují?

Pokud Vás nějaká z výše uvedených myšlenek oslovila, sedněte k počítači a pošlete pár slov do SOFTfora.

Děkuji, Helena Franke

Přečteno 350 krát Naposledy změněno pátek, 28 duben 2023 11:51
PhDr. Helena Franke, Ph.D.

Vystudovala psychologii v kombinaci se speciální pedagogikou na PedF UK V Praze. Absolvovala komplexní čtyřletý výcvik v Rodinné terapii v Institutu rodinné terapie a psychosomatické medicíny v Liberci. Je certifikovanou rodinnou terapeutkou Společnosti rodinných a systemických terapeutů.

V současnosti pracuje na částečný úvazek jako školní psycholog na soukromé ZŠ Univerzum v Praze. V soukromé praxi www.terapieletna.cz provozuje psychologické poradenství a rodinnou terapii. Spolupracuje se Střediskem náhradní rodinné péče v Praze. Na katedře psychologie PedF UK spolupracuje na výzkumných grantech v oblasti školství.