×

Varování

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 355
neděle, 11 prosinec 2011 20:36

Právě vyšlo: K. Machovcová: Nesamozřejmé perspektivy

Napsal(a)

VybiralPřečtete si? 

Kateřina Machovcová: Nesamozřejmé perspektivy

 

Milí přátelé a kolegové/kolegyně.

Rád vás informuji o tom, že vychází knižně práce naší někdejší studentky (mé diplomantky a doktorské studentky), nyní kolegyně Kateřiny Machovcové.

Vydává ji MU v Brně a jmenuje se "Nesamozřejmé perspektivy". 300 výtisků, 186 stran, myslím, že je to první česká práce, která "genderově" rozebírá psychoterapii a poradenství. Katka v ní, podle mě, výborně v Čechách navazuje na Šárku Gjuričovou.

Od strany 95 jde o výzkumnou studii, neboť Kateřina vedla 13 rozhovorů s terapeutkami i terapeuty v ČR a Norsku. Zjednodušeně řečeno se zajímala o to, jak v práci rozumějí "genderu" (rodu) u jejich klientů/klientek i u sebe samotných. Četl jsem její práci v rukopisu znovu letos v létě. Podle mě jsou v ní dobře vyváženy ty složky, které v takové práci být mají: obraz o teoriích, obraz o tom, jak to má 13 terapeutů/tek v praxi, spousta odkazů, informace o tomto "proudu v myšlení a postojích" (=o feminismu), ale/a také kritický distanc od jakékoliv laciné propagace či zaslepenosti.

Užitečné čtení...

Adventně, předvánočně...

Zbyněk Vybíral

 

"Možná v reakci na diskuse, které kniha vzbudila bych ráda vzkázala, že není o tom, zda doopravdy existují nebo neexistují genderové rozdíly, ale snaží se porozumět tomu, jak s těmito pojmy zacházíme, jak je tvoříme, jaké mohou mít dopady, jak působí v interakci... Snažím se o trochu jiný úhel pohledu, než jak se podle mě často vedou diskuse o genderu (buď - nebo). Zda se mi to podařilo, to musí čtenáři a čtenářky posoudit sami v kontextu svojí vlastní praxe...". Kateřina Machovcová

 

Machovcova

 

Knihu lze objednat zde: http://www.iips.cz/cs/publikace/abecedni-seznam-knih/449-nesamozrejme-perspektivy-genderova-analyza-v-psychoterapii-a-psychologickem-poradenstvi-machovcova-k.

Číst 2313 krát Naposledy změněno úterý, 21 březen 2017 17:30

Zanechat komentář

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.