středa, 27 listopad 2019 15:08

Roztočil Lukáš: Reminiscence sympozia SOFTu ve Vranově u Brna 2019

Napsal(a)

Jako čerstvý člen asociace rodinných terapeutů jsem se rozhodl vyrazit na sympozium, které se zrovna chystalo na konec léta 2019 a které mě zaujalo i svým tématem „Rodinná terapie a muži aneb Je mužství v krizi?“ Na různé variace tohoto tématu narážím v poslední době docela často, a to nejen v rámci svého současného výcviku rodinné terapie v LIRTAPSu, ale i v běžném či pracovním životě. Může to být náhoda, ale taky nemusí. Na první pohled to tedy vypadá, že jde o nové a na výsost aktuální téma, ale jak už teď vím od profesorky Šulové, která zde jako jedna z mnoha zajímavých osobností přednášela svůj úhel pohledu, disponuje současný výzkum této problematiky záznamy již ze středověké Francie. Nemluvě o tom, co všechno se nám v záznamech nedochovalo.

Sympoziu předcházela pro mě celkem snadná a dobře fungující komunikace s organizátory a ubytovací kanceláří luxusně rekonstruovaného vranovského Duchovního centra, kláštera Paulánů, uprostřed nádherných lesů tzv. Moravského Švýcarska, kousíček severně od Brna. Sem jsem dorazil brněnskou městskou hromadnou dopravou, která se celkem vtipně otáčela v serpentinách, při stoupání zalesněnými kopci za Brnem. Autobus mně, spolu s další účastnicí sympozia, zastavil hned pod klášterem, na konečné stanici autobusu č. 57. Malá, malebná vesnička s klášterní dominantou uprostřed na kopečku. Všude okolo (ale i uvnitř!) vesnice les. Budí to tu dojem konce světa. Je tu božský klid.

Po ubytování se na pěkném, novém pokoji následoval příjemný úvod v podobě oběda. Jídelna byla maličká, útulná, budila domácký dojem. Ten podtrhovalo i výborné jídlo, které jsem si až na kynuté knedlíky nemohl po celou dobu sympozia vynachválit. Následovalo uvítání od přítomných členů výboru SOFTu. A hned na úvod bylo jasné, že bude sranda. Čtveřice mluvčích hned po úvodu panelově nastolila celé téma svým osobitým způsobem. A sranda byla! Po krátké pauze následovala první přednáška pana doktora Martina Járy, zakladatele a vůdčí osobnosti Ligy otevřených mužů. Přednáška měla, dle mého, celkem náročné téma „Zpráva o stavu českých mužů 2019“. Ve skutečnosti šlo spíše o popis činností a aktivit Ligy a skrze to popis stavu mužů, kteří vyhledávají tuto celkem aktivní organizaci, kteří jsou ve velké míře nepopiratelně v určité krizi, která ve zjednodušení vyplývá z pocitu nedostatku mužské energie ve společnosti, či lépe řečeno ve vztazích těchto mužů. A sranda byla! Po krátké pauze následovala přednáška docentky Ivy Šmídové, z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Přednáška se týkala sociologických a genderových zjištění z její habilitační práce, s podobným názvem jako měla přednáška, Mužství v ofsajdu. A sranda byla. Po výborné večeři nastala volná zábava, která byla myslím také veselá, živelná a nezadala si mnoho s jakoukoli jinou párty plné psychoterapeutů, pardon tedy rodinných terapeutů. Snad i nejen díky dobrému moravskému vínku. Kdo měl chuť na kulturu, mohl si poslechnout povídání a ukázky biochemického výzkumníka a shodou okolností i hudebního redaktora ČRo se zaměřením na folklor, pana doktora Jiřího Plocka.

Druhý den se po příjemné snídani začalo zostra. Dle mého názoru nejlepší přednášející celého sympozia (hned po Láďovi s Lídou samozřejmě;-), paní profesorkou Lenkou Šulovou z Fakulty psychologie FF UK. Každé její slovo bylo tak hutné, že se dalo krájet, až mě na konci mrzelo, že nemá více prostoru (a nebyl jsem očividně sám). O humoru paní Šulové se nemusí psát nic víc než sáhodlouhé ódy, vystačím si ale pro tuto krátkou formu pouze s konstatováním, že víc jak půl přednášky se většina posluchačů svíjela v křečích smíchu a nadšení z toho, co slyší. Informační hodnota slyšeného je nedozírná! Bez přestávky dostal náročné umístění po takové celebritě milý a zajímavý mladý, svěží pár Martin Plas a Lucie Sitařová, s tématem „Sexuální polarita, aneb proč muže bolí srdce...obě“, kde popisovali svoji společnou práci (nejen) sexuálních koučů pro páry. A sranda stále byla. Po přestávce následovala trojice workshopů, ze kterých jsem si vybral ten docentky Šmídové „Pečovatelské i dominující mužství - kde hledat vztahy moci
i ne-moci“. Byl zajímavý, ale zas taková sranda to nebyla. Po delikátním obědě následovala mnou velmi očekávaná přednáška rodinného terapeuta, kněze Petra Glogara o mužských přechodových rituálech, které vede, považte, už od roku 2001. To mě překvapilo. V dnešní době se s podobnými aktivitami takříkajíc roztrhl pytel, ale myslím, že před osmnácti lety byl opravdu jeden z mála. A že je o tyto jeho akce dodnes masový zájem zcela jistě ukazuje, že jde o pro mnoho mužů důležitou službu. No a poté následoval zlatý hřeb večera (byť bylo pouze čtvrt na čtyři) v podobě dobře sehraného dua doktorů Vládi Chvály a Lídy Trapkové. Nemůžu si v posledních letech stěžovat na nedostatek jejich přednášek, ale to mně neubralo ani trochu nadšení z této. Humor k popukání v podobě autentických partnerských rozhovorů uprostřed informačně zajímavé a nabyté přednášky o dnešním mužsko-ženském světě a dětech mezi nimi nenechal myslím nikoho chladným. Třešinkou na dortu pak byl jejich workshop, který následoval v tripletu s dvěma dalšími zajímavými workshopy. Výtečná večeře a další příjemný večírek s živým hudebním doprovodem, skvostným rautem a improvizovaným tanečním workshopem, který měl myslím velký úspěch.
Dobře ty, Kosjo! ;-)

V sobotu jsem si pak pošmákl na dalších dvou zajímavých přednáškách paní docentky Stackeové o mužích u porodu a pana doktora Poněšického, který jako jeden z mála andrologů (tedy odborníků na pánské zdraví) mluvil o zdraví mužů z pohledu lékaře. A sranda stále byla! Celý program sympozia jsem pak zakončil workshopem paní doktorky Pöslové a její spolupracovnice magistry Zuzany Hruškové o truchlících mužích. Ale vlastně i ženách, protože celou akcí se jako tenká červená nit táhla myšlenka, na které se myslím všichni shodli, že téma mužů nelze prezentovat bez přítomnosti (nejen) tématu žen. A pak jsme to všechno zajedli posledním dobrým, domáckým jídlem.

Celá akce se mi, jak je vidno, moc líbila. Přednášky by mohly být delší, ale je mi jasné, že čas takového sympozia není nafukovací. Odjížděl jsem naplněn mnoha zajímavými informacemi, dojmy, dobrým jídlem, ale (což mě potěšilo nejvíc) také opravdu dobrým humorem. Děkuji a těším se na příště! A jsou tedy muži v krizi? Na to si nakonec stejně musíme každý odpovědět sám...;-)

S přáním hezkých dnu, Bc. Lukáš Roztočil, Dis. - www.psychoterapiecr.cz 

Číst 209 krát Naposledy změněno středa, 27 listopad 2019 15:11
Bc. Lukáš Roztočil, Dis.

V současné době již víc jak deset let pomáhá lidem v jejich obtížných životních situacích.
Vystudoval obor sociální práce a teologie na salesianské VOŠ Jabok a Evangelické Teologické Fakultě Univerzity Karlovy se státnicemi z psychologie, sociální práce, pedagogiky, filozofie a teologie.
Pracoval jako osobní asistent u vozíčkářů, zakladatel a koordinátor Dobrovolnického centra a PR pracovník Farní charity Chrudim, vychovatel v zařízeni pro děti vyžadující okamžitou pomoc (ZDVOP) Květná Zahrada z.ú., školitel v pěstounských rodinách.
Studuje 3. ročník rodinné terapie a psychosomatiky v Libereckém institutu rodinné terapie a psychosomatiky.
V současné době provozuje soukromou ambulanci psychoterapeutického poradenství, osobního rozvoje a duchovního růstu v Chrudimi. Tyto služby nabízí i mobilně po celé České republice a pobytovou formou v krásném přírodním prostředí. Nabízí i školitelské služby. Více na www.psychoterapiecr.cz
Je členem asociace SOFT.

Nejnovější od Bc. Lukáš Roztočil, Dis.

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit