středa, 02 říjen 2019 14:01

Hornová Lucie: Konference EFTA v Neapoli

Napsal(a)

Ve dnech 11.-14. září 2019 proběhla v Neapoli 10. konference Evropské asociace rodinných terapeutů. Přípravy byly tentokráte poznamenány náhlou smrtí prezidenta EFTA Rodolfa de Bernata, který byl hlavním iniciátorem a garantem příprav konference ve svém rodném městě.

Na poslední chvíli na jeho pozici nastoupila Monica White z Irska. Její obrovské nasazení zařídilo, že konference byla z organizačního hlediska zdařilá. Přijelo přes 1600 účastníků z mnoha evropských zemí a předneseno bylo přes dvě stě příspěvků.

Právě množství příspěvků rozdílné kvality považuji za největší slabinu konference. Pro účastníky bylo téměř nemožné zorientovat se v potencionální kvalitě vybraného workshopu. Buď měl tedy účastník možnost jít „na jistotu“ na workshop, jehož autora již z minulosti znal (a pravděpodobně se tak nedoví nic zásadně nového), nebo riskoval problematickou angličtinu a minimální úroveň prezentovaného materiálu.

Na druhou stranu konference takto dobře zrcadlí současné rozkročení EFTA. Na jednu stranu EFTA vytváří platformu pro prezentaci pozoruhodný výzkumných projektů řady Evropských universit jako na příklad projektu „relational mind“ university v Jyvaskyla (Finsko), či výzkumů Russella Crane (USA) a na druhou EFTA reprezentuje především běžné praktiky rodinné terapie. Z jejich řad vychází těžko roztříditelná směs originálních nápadů a banálních sdělení lámanou angličtinou. Rada EFTA v tomto směru volí „nízkoprahový“ přístup otevřený téměř všem příspěvkům.

Druhé rozkročení evropské rodinné terapie (v určitém smyslu přítomné od počátků RT) dobře ilustrované rozmanitostí příspěvků na konferenci je mezi rodinnou terapií vnímanou jako součást klinického diskurzu (se striktními požadavky na kvalitu a přesnost sdělení) a rodinnou terapií jako součástí sociální práce, kladoucí důraz především na širší sociální aspekty a kontext rodinné terapie. Mnoho příspěvků bylo velmi zdařilých (na příklad příspěvek Jima S. Sheehana z Norska) Na druhou stranu někteří řečníci, zaujati silnými klientskými příběhy, neodolali pokušení vyjadřovat se nejen k otázkám sociálním, ale i komplexním geopolitickým, jako je na příklad konflikt mezi Izraelem a Palestinou. Angažovanost v sociálních otázkách našich klientů nám jistě sluší. Domnívám se však, že naše kvalifikace „svědka“ je z politologického hlediska nedostatečná.

V průběhu konference také proběhly volby presidenta EFTA. Ve funkci byla tentokráte ve všeobecné shodě potvrzena Monica White.

Zároveň proběhly volby do rady NFTO. S radostí Vám mohu oznámit, že jsem se stala nově zvoleným členem rady NFTO.

Číst 219 krát Naposledy změněno středa, 02 říjen 2019 14:10
Mgr. Lucie Hornová

Národní delegátka SOFTu v EFTA, klinická psycholožka.

Je školitelkou klinické psychologie, členkou AKP a SOFTu. Pracovala dlouhodobě se závislými v Anglii, později v ČR. Pracuje s dětmi, dospělými a rodinami. Specializuje se na psychoterapii psychosomatických poruch. Absolvovala studium systemické supervize na Tavistocké klinice v Londýně. Je registrovanou evropskou systemickou supervizorkou. Dlouhodobě se zajímá o dialogické přístupy v psychoterapii.

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit